| Grunnkurs i Acem-meditasjon | Sporveisgaten 37, Oslo | 22 May |
|
|
||
| Informasjonsmøte om Acem-meditasjon | Sporveisgaten 37, Oslo | 22 May |
|
|
||
| Alicante: Curso A de iniciación 23 mayo | Casa Acem, Alicante | 23 May |
|
|
||
| Alicante: Curso B de iniciación 25 mayo | Casa Acem, Alicante | 25 May |
|
|
||
| Grunnkurs i Acem-meditasjon over én helg | Marken 17, Bergen | 25 May |
Vi vet at vi bør trene kroppen for at den skal gjøre det vi vil gjennom livet. Tåle belastninger og utfordringer. Men sinnet? Vår evne til å stå godt i motvind? Til å sanse og oppleve, bruke våre evner og kreativitet? Også sinnet kan ha stive muskler og tette blodårer. Kan sinnet trenes? Ja. Acem-meditasjon er mental trening som gir avspenning og psykisk kondis.
Stadig ny forskning bekrefter resultatene. Teknikker basert på metodelyd og ledig mental holdning, slik som Acem-meditasjon, gir bedre langtidsresultater på stressplager og blodtrykk enn avspenningsteknikker som bygger på konsentrasjon. Meditasjonsteknikker som utføres med en ledig aksepterende mental holdning øker sinnets evne til å bearbeide psykisk belastning og stress.
Det blir fortalt at Michelangelo bare satt der. Stille. Uten å gjøre noe som helst. Foran en diger marmorblokk. I månedsvis. -Skal du ikke snart foreta deg noe? ble han spurt. -Hysj, svarte han. -Jeg arbeider! Marmorblokken ble senere til hans berømte skulptur David.
Henrik Ibsen var en kjent skikkelse der han ruslet rundt den tyske fjell-landsbyen Gossensass om somrene. Han kunne sitte ved en bekk fullstendig stille. Ikke foreta seg noe som helst. Kom noen bort til ham for å prate, ble de bryskt avvist. -Jeg arbeider! sa Ibsen. Mer
Avspenningsteknikk utviklet i Norge av leger og psykologer siden 1966, uten religion eller mystikk. Lett å lære. Passer for alle voksne.
De fleste som lærer Acem-meditasjon, har fått metoden anbefalt av venner, kjente eller helsepersonell. Meditasjonsforskning har vist at det er store forskjeller mellom meditasjonsformer når det gjelder psyko-fysiologiske effekter. Dessuten er det demonstrert at den subjektive vurderingen ikke strekker til for å avgjøre om det foreligger omfattende, indre forandringer i kropp og nervesystem. I stunden kan man altså ikke så lett ”kjenne etter” og selv vite hva som er god og hva som er mindre effektfull meditasjon. Mer.
- og svar
Det er skrevet en rekke bøker om Acem-meditasjon. Noen av dem:
CDer om avspenning og Acem-meditasjon:
Mer på hjemmesidene til Dyade forlag
27. januar 1966 kom syv studenter sammen i Frognerveien i Oslo. Are Holen tok initiativ å stifte det som senere ble Acem. Til 40-årsjubileet i 2006 kom et dobbeltnummer av tidsskriftet Dyade: Meditasjon motstrøms. Med temaer som "Samfunnsgavnlig stillhet", "Fra opprør til kvelende toleranse", "Mellom det mytiske og det moderne", "Milepæler i Acems historie", "Allmøte med seg selv."
Møter med mediterende.
Om Acem-meditasjon: Teknikken og de vanligste resultatene.
Se våre hjemmesider verden rundt.